Close
Pratik Bal Bilgileri

Ballar renk ve tat olarak bal arılarının gezdiği çiçek özlerinin içeriğine göre farklılıklar göstermektedir. Balın rengi şeffaf renkten koyu kehribar ve kahverengiye kadar; tadı ise hafiften zengin yoğun kıvama kadar çeşitlilik göstermektedir. Genel olarak, açık renkli ballar daha hafif tada sahipken koyu renk ballar daha keskin bir tada sahiptir.

Süzme bal, kovandan çıkarılan peteklerin bir merkezkaç gücüyle, sızdırılarak ya da diğer yollarda petekten çıkarılması suretiyle elde edilir.

Petek balı ise geometrik hacim olarak en çok balı muhafaza eden altıgen hacme sahip bir şekildir.

Bu odacıklar, arıların balı depolamakta kullandıkları, sıvı balı tutuan küçücük kaplardır.

Balı oda sıcaklığında saklıyınız, mutfak dolabı ya da kiler bunun için uygundur. Önemli olan balın direk güneş ışığı almamasıdır. Balın buzdolabında saklanması donmayı yani kristalleşmeyi hızlandırır, balın akışkanlığını yavaşlatır. Kristalleşme başta sıvı olan balın katılaştığı bir süreçtir. Balın nektarına ve polen sayısına bağlı olarak bu süreç hızlı veya yavaş olabilir.

Eğer balınız donarsa, bal kavanozunu sıcak su içinde yerleştirerek kristaller çözülene kadar bekleyiniz. Balın kaynamaması ya da yanmamasına özen gösteriniz.