Close
SAHTE BAL GERÇEK BALDAN NASIL AYIRILIR ?

Ne yazık ki bal, tadına bakarak, koklayarak veya rengine bakarak gerçeğini sahtesinden ayıramayacak kadar özel bir besindir. İyi donanımlı bir laboratuvarda uzmanlar tarafından analiz edilmesi gerekir. DOGARI balı üreticilerden (arıcılardan) satın alır ve uluslararası saygınlığa sahip uzman, akredite ve bağımsız bir laboratuvar tarafından analiz edilmesini sağlar.

Akredite bir kurum, belirli kriterleri karşılayan bağımsız, tarafsız ve uzmanlaşmış bir kuruluşu ifade eder. DOGARI, balın gıda kanunlarında belirtilen standartları karşıladığını bir dizi analizle doğruladıktan sonra kavanozlara doldurarak sağlıklı balı tüketicilere ulaştırmaktadır. Herhangi bir Dogari ürününün geri kalan raporuna ücretsiz tüketici çağrı merkezimizi arayarak veya web sitemizin ilgili sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

ANALİZ

DOĞARI, ürünlerine ilişkin uluslararası analiz raporlarına tüketicilere erişim sağlayan Türkiye’deki ilk ve tek bal üreticisidir. Web sitemizde yer alan analiz raporları, gıda mühendislerimiz tarafından titizlikle kontrol edilen ve analiz edilen arı ürünlerini, satın alma aşamasından şişeleme aşamasına kadar tüm süreçte paketlenmeden önce kapsamaktadır. Söz konusu analizler, ürünlerimiz için en kaliteli balı seçmemizi sağlamaktadır.

Şişeleme aşamasından önce her bal tankından birer numune alınarak uluslararası analiz ve nihai kontrol amacıyla Intertek Food Services GmbH’nin Bremen, Almanya’daki laboratuvarına gönderilir. İlgili bal partisinin miktar ve analiz sonuçlarını ve üretici ile ilgili bilgileri içerecek şekilde şişeleme aşamasından önce parti numarası atanır. Söz konusu parti numarası, şişeleme aşamasında ambalaj etiketlerine yazdırılır.

Satın aldığınız ürüne ait parti numarasını internet sitemizin ilgili sayfasından girerek uluslararası analiz raporuna ulaşabilirsiniz. Söz konusu analizler sizlere güvenilir ürünler sunmamıza yardımcı olmaktadır. Bu analizler DOĞARI’nın tüketicilere olan saygısını göstermektedir.

TÜKETİCİLERİ DOĞARI ÜRÜNLERİNİN ANALİZ RAPORLARINI İNCELEYE BEKLİYORUZ

Türk Gıda Kodeksi Rehberi için tıklayınız

Intertek Food Services GmbH, Almanya tarafından Dogari bal ürünleri üzerinde yapılan analizlerin sonuçları Lütfen satın aldığınız Dogari ürününün üzerinde yazan parti numarasını aşağıdaki alana giriniz ve çıkan “Analiz Raporu”na tıklayınız. Rapor PDF formatında açılacaktır. Bu web sitesinde bulunan belgeleri yalnızca bireysel ve kişisel bilgiler ve özel kullanım için indirmenize izin verilmektedir. Bunları başka amaçlarla indirmek veya kullanmak yasaktır. Herhangi bir analiz raporunun herhangi bir şekilde tahrif edilmesi yasal işleme tabidir.

Not: Intertek Food Services GmbH, kavanozlardaki bal için hiçbir sorumluluk kabul etmez. Bu web sitesinde bulunan analiz raporları, Dogari tarafından Intertek Food Services GmbH’ye gönderilen numunelerin sonuçlarını içermektedir.

Türk Gıda Kodeksi Bal Değerleri