Bal Nedir ? :
Bal tebliğinde bal; bitki nektarlarının, bitkilerin canlı kısımlarındaki salgıların veya bitkilerin canlı kısımları üzerinde yaşayan bitki emici böceklerin salgılarının bal arısı tarafından toplandıktan sonra kendine özgü maddelerle birleştirerek değişikliğe uğrattığı, su içeriğini düşürdüğü ce petekle depolayarak olgunlaştırdığı doğal ürünü, olarak tanımlanmıştır.
 
Çiçek balı

Arının kovanlarını bulunduğu çevredeki bitki ve çiçek tipine bağlı olarak muhtelif çiçeklerden topladığı nektarlardan elde edilen bal türüdür. Ihlamur balı, yonca balı, ayçiçeği balı, pamuk balı, okaliptüs balı, akasya balı bunlardan bazılarına örnek olarak verilebilir.

 
Salgı (Çam) Balı

Arıların çiçek poleninden değil, bir aracı böceğin salgısını kullanarak ürettiği, müstesna bir baldır.
 
Çam balının üretilmesi için, çam pamuklu böceği ya da halk arasında Basra böceği denilen bu böceğe ihtiyaç vardır. Çam pamuklu böcekleri, çamın özsuyunu emerek beslenir, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde dışkılarlar. Bu böcek sadece kızıl çam, karaçam ve Halep çamında yaşar. Çiçek balı polen bakımından salgı balı ise minareller bakımından daha zengindir. Çam balının bir özelliği de kıvamı bozulmadan veya kristalize olmadan uzun sürelerce saklanabilmesidir. Dünyada sadece Türkiye`de ve az miktarda Yunanistan`da bulunur.
 
Balın açık veya koyu renk olması nedendir?
 
Çiçekler ve bitkiler bulunduğu coğrafi yapıya, iklime ve sezona göre farklılıklar gösterirler, neticede arıların gezdiği çiçeğe göre balın rengi ve kokusu da değişmektedir. Balın rengi şeffaf renkten koyu kehribar ve kahverengiye kadar; tadı ise hafiften zengin ve yoğun kıvama kadar çeşitlilik gösterebilmektedir.
Örneğin Akasya balı açık sarı olduğu gibi çam balı ve kestane balı koyu renkte ve yoğun tattadır. Genel bir kural olmasa da, açık renkli ballar daha hafif tada sahipken koyu renk ballar daha keskin bir tada sahiptir.