Bal Fiyatlarındaki Farklılığın Sebebi :

BAL FİYATLARINDAKİ FARKLILIĞIN SEBEBİ

 

Konu bal olunca tüketicide şöyle bir inanış var, kaliteli bal veya kalitesiz bal.

 

Kaliteli bal pahalı olur, kalitesiz bal ucuz olur.

 

Bu tamamen yanlış bir düşünce şeklidir, Kaliteli bal veya Kalitesiz bal diye
bir şey yoktur,

 

Sadece ve sadece, Gerçek bal veya Gerçek olmayan (Sahte) bal vardır.

 

Balın içine direkt olarak karıştırılan şekerli su, glikoz, mısır şurubu veya bunları arıya yedirmek suretiyle elde edilen bal sahte baldır.

 

%100 gerçek bal olduğunu anlamanın tek yolu SADECE ve SADECE ANALİZDİR, bunun dışında tadarak,
koklayarak,rengine bakarak, vb yöntemlerle balın gerçek olup
olmadığını anlamak imkansızdır.

 

Balın Fiyatlarının farklı olması, YÖRESEL FARKLILIKTAN KAYNAKLANAN, ARZ VE TALEP DENGESİ ile alakalıdır.

 

Bir bölgenin veya yörenin balı az çıkıyorsa ve bu bala talep fazla ise piyasada bu bal pahalı satılmakta, tam tersi olarak bir bölgenin veya yörenin balı çok çıkıyorsa vetalep daha az ise,talep görmesi için bu bal daha düşük fiyatlara satılmaktadır.

 

Fiyatı etkileyen diğer genel bir unsur ise, içinde bulunulan yılın kurak veya aşırı yağışlı geçmesinden kaynaklanmaktadır, bal doğal bir ürün olduğundan ve de doğa şartlarına bire bir bağlantılı olduğunudan, o yılki doğa şartlarından dolayı toplam bal üretiminin (rekoltenin) miktarı az olmuş ise bal o yıl için genel olarak pahalı olur, tam tersine doğa şartları iyi geçmiş ise o yılki rekoltesi de yüksek olmuş ise, balın bol olmasından dolayı bal fiyatları daha düşük seyreder.

 

Bal gerçekten, gerçek bal ise, yöresi veya bölgesi neresi olursa olsun, tüm balların faydası birbirine eş değerlerdedir.

 

Örnek; 2007-2008 sezonunda çam balı neredeyse yok denecek derececede az çıkmıştı ve dolayısıyla az olduğundan o yıl en pahalı bal çam balı idi;

 

2005-2006 yılında ise çam balı üretimi çam balı tüketim miktarına göre çok fazla olmuştu ve buna bağlı olarak da çam balı bol olduğundan en ucuz bal çam balı idi.

 

Biz şimdi diyebilirmiyiz pahalı diye, en kaliteli bal çam balı veya tam tersi çiçek balına nazaran daha ucuz olduğu için en kalitesiz bal çam balıdır, böyle birşey yoktur, kısacası bal gerçekten SAF BAL ise tüm %100 bal olan ballar kalitelidir.

 

Sadece tüketilen balın gerçek balmı yoksa sahte balmı olduğunu bilmemiz gerekmektedir ve bunu anlamanın tek yolu da sadece ve sadece analizdir.

 

Bu yüzden bal alırken bakılması gereken tek şey, aldığımız balın analizlerinin akredite labaratuarlar tarafından yapılmış olup, balın problemsiz olduğunu gösteren bu (tarafsız) akredite analiz raporlarına birebir anında ulaşmanızı sağlayan markaları tercih edin, bunu kendi sağlığınız ve ailenizin sağlığı için yapın.